Memleketin çoban seçimi..!

Mart sonunda yapılacak yerel seçimler için adaylar dağ tepe demeden halkla kucaklaşırken, Erzurum seçmeni de koltukta oturmasını istediği aday konusunda kararsız.

 

Erzurum dışında yaşayan Erzurumlulara göre, Erzurumlu seçmen, tam anlamıyla sürü psikolojisiyle hareket eden koyun sürüsü..! Komşu kentlilere göre, Erzurumlu seçmen bal alacağı kovanı çok iyi bilen bilinçli insanlardan oluşuyor. Haliyle de bölgenin en fazla yatırım alan kenti. Kırsaldaki seçmene göre ise adayın söyledikleri değil, ‘Bizim tanıdık veya bizim adam’ olması daha öncelikli.

 

Erzurum şehir merkezinde mevcut yönetimle devam diyenlerle, değişim isteyenler neredeyse yarı yarıya. Hiçbir adaya güvenmeyip, sandığa dahi gitmeyeceğini söyleyenlerde bir hayli fazla. Hele bir kitle var ki, yerel seçimleri genel seçimlerle karıştırıp, beka meselesi gibi görüyor. Hiç de azımsanmayacak sayıda. Ve tabi ki olmazsa olmaz yalaka kesim..!

 

 

İşin aslı şehir insanı, siyasetçilere hiç mi hiç güvenmiyor. Söyledikleri her sözün kandırmaca olduğunu düşünüyor. Koltuğa kim oturursa otursun, çalışmayacağına inanıyor. Sonucu en çok merak edilen konu, 6 milyar 500 milyon liralık bütçesi olan Erzurum büyükşehir belediye başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı..? (Belediye bütçelerini, ‘İşte sandık, işte kasa’ başlıklı yazımda aktarmıştım)

 

Her parti, kendi adayının kazanacağını iddia ediyor ama kimin kazanacağını 516 bin 943 kişinin kullanacağı oylar belirleyecek. 31 Mart yerel seçimleriyle Erzurum’da bir büyükşehir belediye başkanı, 20 ilçe belediye başkanı, bin 186 mahalle muhtarı ve sayısını tespit edemediğim kadar da belediye meclis üyesi seçilecek.

 

Memleketin geleceği için sandığa gitmek vatandaşlık borcu elbet ancak seçilenlerin de hizmet etmesi namus ve şeref borcu..! Unutmamak gerekir ki, ‘Bir köyde çoban değişecekse buna köylüler karar verir, çobanın koyunları değil’.

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Dadaş Nurettin 06 Mart 2024 18:47

  Çobanın değişme zamanı geldi. Değişmek kalite getirir.

 • Yaşar Çimenli 05 Mart 2024 09:46

  Dışarıdaki Erzurumlular neyi başarmışlar ki hariçten gazel okuyorlar. Asıl koyun sürüsü memleketini terkedip sonra dönüp sövenlerdir. Nerdeyse 1 milyon koyun varmış bu şehirde şimdi her biri bir tarafta çobansız kurda kuşa yem oluyor. Atıp tuttuklarına bakmayın. giden bin pişman. Dönmek için fırsat arayan arayana. Gidenlefrin bu şehre ne faydaları var boş boş konuşmak dışında. Bırakın gden gitsin.

 • Mustafa 01 Mart 2024 13:41

  "Bir köyde çoban değişecekse buna köylüler karar verir, çobanın koyunları değil’."Süper bir cümle, Tebrikler

 • Hakkı KARACA 01 Mart 2024 08:37

  Hay ağzına sağlık kardeşim. kitabın tam ortasından anlatmışsın. Eline sağlık çok beğendim. Selamlarımla