Yaradan adıyla; oku..!

Erzurum’da Murat paşa camiinde kılınan namazlara Hızır eşlik eder. Ulu camiinde namazların feyzi fazladır. Abdurrahman Gazi türbesinde edilen dualar kabul olur. İki bayram arası düğün yapmak uğursuzluktur..!

 

Akşam sakız çiğnemek ölü eti yemektir. Ekmek elden düşerse misafir gelir. Yeni doğmuş bebeğin göbeği cami bahçesine gömülürse çocuk okur. Sağ avuç kaşınırsa para gelir. Nisan yağmuru içilirse hasta şifa bulur. Gece tırnak kesilirse ömür kısalır..!

 

Şayet bunlar aklınıza yatıyorsa, bildiğinizi yapın ancak bunların hepsi ve daha fazlası birer uydurma, birer hurafe. İslam dininde dağ, bina, kabir gibi kutsal olan bir mekân yok. Hinduizmi, Yahudiliği ve Hıristiyanlığı incelerseniz göreceksiniz ki bunların tamamı ve dahası ekleme ve özentidir. Enam suresi 6. ayette Allah buyuruyor ki, ‘Öğüt alanlar için ayetlerimizi detaylıca açıkladık’.  

 

 

Bir de İstanbul için sürekli olarak dillendirilen bir hadis var. ‘Konstantiniyye elbet feth olunacaktır. Ne güzel komutandır onu fetheden komutan, ne güzel ordudur onu fethedecek ordu’  İstanbul, Muaviye'nin oğlu Yezid tarafından kuşatıldığında, Emeviler adına ücretli hadis uydurmacıları bu hadisi piyasaya sürmüşlerdi. Bize de inanmak kalmış..!

 

Kur’an’ın indiği ay olan Ramazan ayına başlarken, ilk emri ‘Oku’ olan yaradan, Ankebut suresi 45. ayette buyuruyor ki, ‘’Kitaptan sana vahyolunanı oku ve sonra da namazı kıl.’’ Bakara suresi 183. ayette ise, ‘’Sizden öncekilere yazıldığı gibi size de sayılı günlerde oruç yazıldı. Umulur ki sakınırsınız’’.

 

Eğer okumaz her duyduğumuzu din sanırsak, Allah’ın Kamer suresindeki, ‘’Biz Kur'an'ı öğüt alınsın diye  kolaylaştırdık’’ uyarısının aksine dini çok ağır bir görev bilir, imansız göçer gideriz..!

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Fatih AKTAŞ 12 Mart 2024 13:10

  Mustafa İslamoğlu, Caner Taslaman, Emre Dorman, Yaşar Nuri Öztürk, Mehmet Okuyan, Bayraktar Bayraklı, Abdülaziz Bayındır. Dini bu adamlardan öğrenirsek Müslüman oluruz aksi halde senin de dediğin gibi dinsiz gideriz bu alemden. Bu yolda başarılar diliyorum sana değerli kardeşim. Her konuda, din konusu da dahil 5N yani (ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman) soruları sorulmadan hiç bir şey öğrenemeyiz. Selametle kal.

 • Bilgi Güçlü 10 Mart 2024 15:19

  Millet nelerle kandırılıyordu.Acı olan hala bu tür yalanlar din kullanılarak söyleniyor.Ne yazıkki okuma özürlü bir toplum olduğumuz için okuyup öğrenmek yerine din tacirlerinin yalanlarına inanıyorlar

 • Belgin Birgören 10 Mart 2024 15:14

  Kadının sesi haramdır. Evden sağ ayakla çıkmak, önce sağ kolu giyinmek uğurdur, berekettir Abdestsiz camiye girilmez, kur-an’a dokunulmaz… gibi neler öğrendik neler… Erz.da bi dönem Mümtaha Polat vardı. Ramazanda onun vaazını dinlemeye giderdik. O günah, bu günah diye diye bizleri mahvetmişti. Var olsun bizi aydınlatan bilim insanları, yazarlar, google amca…

 • Belgin Birgören 09 Mart 2024 20:17

  Bunun gibi nice yanlış bilgilerle büyüdük. Sağ olsun Prof. Dr. Mehmet Okuyan, rahmetli Prof. Dr. Süleyman ATEŞ , Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk gibi din adamlarımızdan çok güzel doğru bilgiler öğrendik. Araştırdık, okuduk ama günümüzde kaç kişi bu yanlış bilgilerden arınıyor? Mesela Erz.da, Kadir Gecesi dışında kaç kişiye kandillerin olmadığını inandırabiliriz? Yine de bu konuya değindiğiniz için sağ olun var olun. Okuyucunuz çok olsun…

 • Okur yazar 08 Mart 2024 19:31

  Allah'ın oku dediğini okumayana yapacak hiçbir şey yok. Öyle tahmin ediyorum ki öbür dünyada büyuk sürprizlerle karşılaşacağız.

 • Sebahattin Öztürk 08 Mart 2024 16:25

  Okuyan sorgulayan bilgili birine benziyorsun. Yazdığın kelimeler hep anlam yüklü Erzurumlu kardeşim eline sağlık. Erzurumlu İbrahim Hakkınin marifetnamesini okumanı tavsiye ederim. İbrahim Hakkınin nasıl bir yalancı şeytan olduğunu anlaman için önce Kur'an-ı Kerim'i anlayarak okuman ve Allah'ın orada verdiği bilgiler ile yetinmen gerekiyor. Eğer Kur'an'a iman edersen şeytanın şirk dini tasavvufun nasıl büyük bir kandırmaca ve hurafeler bataklığı olduğunu anlarsın.

 • Veysel 08 Mart 2024 13:11

  Emeğinize sağlık. kesinlikle katılıyorum , okumadan anlayamayız eğer bizler okumaz isek okuyanların , anlatıklarını din sayarız , ki Gunumuz muslumanlarının yaptığı da budur. ne yazıkki bu anlayış ile yaşanan bir dinin sonu kaçınılmaz felaketir. Kitapta sana vahyedileni oku ! emri gereği vahyin okumak olduğunu anlamadığımız idrak etmediğimiz surece , atalar dininin rivayet dininin belamlar dininin pençesinden kurtulamayız. (zaten kurtulamıyoruz )

 • Şahin Kurt 08 Mart 2024 09:37

  Din tüccarlığı en çok kazandıran mesleklerden birisi. Yapma böyle şeyler. Bırak insanlar inandıkları gibi yaşasınlar. Sonra seni kötü bilirler. Allaha din öğreten bir toplumda yanlız kalıyoruz. Karışma

 • Resul D. 08 Mart 2024 08:14

  Bunlar neki dostum daha neler var neler. Heleki Ramazan ayında