Öğretmene kalkan eli kırın..!

Evde eşimizi, hastanede doktoru, okulda öğretmeni dövüyoruz. Ey ahali, ne bu şiddet bu celal..! Ülkemizde 1 milyon 146 bin 177, Erzurum’da ise 11 bin 600 tane öğretmen, Allah'ın ilk emrini yerine getirmek için gayret ediyor. Ancak ne bıçak, ne tekme yemedikleri ne de can vermedikleri kaldı.

 

Tüm yurtta olduğu gibi Erzurum’da da Palandöken kayak yolu ve Osman gazi ortaokullarında, Yıldız kent Borsa İstanbul Anadolu lisesinde ve birkaç gün önce de Dadaşkent Vali Vefik Kitapçı ilkokulunda eğitim neferleri şiddete maruz kaldı. Bunlar bildiklerimiz. Bir de hiç duymadıklarımız var…

 

Ne yazık ki, 12 yıl zorunlu eğitim, bir adım ileriye götüremedi aksine çok şey kaybettirdi. Köyler boşaldı, hayvancılık yara aldı, tarım bitti. Üretim toplumundan tüketim toplumuna döndük. İmam hatiplere düşman olduk, meslek liselerine dinamit döşedik, Anadolu liselerinde kaliteyi dibe vurduk. Öğrenme isteği olmayan yüz binlerce öğrenciye zorla integral, fotosentez öğretmeye çalıştık.

 

 

Ve sonuç okullarda şiddet aldı başını gitti. Eskiden taşkınlık yapan öğrenci okuldan atılırken, bugün ne yaparsa yapsın paçayı kurtarıyor.  Eskiden, veliler öğretmenleri desteklerken, şimdi ebeveynler okul basar oldu. Evde ‘Prens’ -‘Prenses’ diye şımartılan çocuk, okulda öğretmene bıçak biliyor, hastanede doktora saldırıyor.

 

Bir zamanlar, ‘’Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’’ deniliyordu, şimdi ise Sen kimsin? deniliyor. Oysa ki, uğraşmaya hiç gerek yok. Çünkü; ‘’Allahın oku dediğini okumayana yapacak hiçbir şey yok’’.

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Dadaş 26 Mayıs 2024 15:23

  Yazınızdan dolayı tebrik ediyorum . Eğitimin eksikliğini görüp dile getirmenizde büyük fayda var . Kültürü dejenere olmuş örfünü ,adetini, dini unutmuş gaflet uykusunda olan bu milleti rayına geri getirmek gerekir .

 • Mustafa 24 Mayıs 2024 15:54

  Merhabalar Ömer bey, çok güzel bir yazı olmuş. ‘’Allahın oku dediğini okumayana yapacak hiçbir şey yok’’. Aynen katılıyorum.

 • Şükrü kaya 24 Mayıs 2024 09:02

  Evet haklısın taşkınlık yapanı atacaksın okuldan. Doktora vuranı tedavi etmeyeceksin. Yoksa bu şiddet bitmez. Bunlar yapılamayak yöntemler değil. Aslına bakarsan kısasa kısas olacak. Başka yolu yok.

 • Cevdet Doğar 24 Mayıs 2024 08:40

  Öyretme adam olursa asla yanlış olmaz. Bizim zamanimizda ki öyretmen leri şu an gördüğüm yerde o eski günlerin hatırına bir güzel pataklarım.

 • Mürsel Köksal 24 Mayıs 2024 08:29

  Yazınızı okudum çok beğendim yalnız birde madalyonun öteki yüzü var. Eskiden liyakatle atamalar vardı atananlar ana-baba gibi kutsal öğretmenlerdi. Şimdi sistem gereği para için memur statüsünde öğretmenlik yapılıyor. Tabii ki bu genel değil değer gören öğretmenlerimiz ve diğer meslek insanları da var yok değil, ama üzülerek ifade etmek isterim ki sağlıkta mahremiyetiyle dalga geçen sağlıkçılar, öğrenciyi toplum içinde rencide eden öğretmen vb meslek insanları da çok sayıda. Birazda insanlarda bunamışlıktan saldırganlığı tercih etmekteler. Hani kimi kime şikayet edeceksin meselesi var ya! Eğitim kalitesiyle düzelmesi mümkün olan bu düzenin bundan sonrası daha da kötüye gideceğinden endişe duyarım. Allah sonumuzu hayr eyleye...