Mutluluktan uçuyormuşuz..!

İşsizlik, uzun geçen Kış mevsimi, herkesin dilinde dolanan vefasızlık ve Erzurum uzak şehir, dostuna tuzak şehir gibi söylemler meğerse bir hikayeymiş. Çünkü Erzurum, mutluluktan uçuyormuş…  TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından 2020 yılında yapılan araştırmaya göre, Erzurum en mutlu iller sıralamasında 20. sıradaymış. Genç nüfusa sahip (Yaş ortalaması 28.6) olan il’de yaşamak tam bir ayrıcalıkmış. Araştırmaya  göre; ülkemizdeki en mutlu üç şehir, Sinop, Afyon ve Bayburt. Buna karşın en mutsuz iller ise, Tunceli, Osmaniye ve Diyarbakır.

 

TÜİK tarafından yapılan yaşam memnuniyeti araştırmasına göre, doğunun soğuk şehri Erzurum, iklim ve iş alanı olarak avantajlı olan Antalya, Muğla, Mersin, Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi illeri çok gerilerde bırakarak, yüzde 65,68’lik oran ile içerisinde yaşayanların en mutlu olduğu 20. İl. Kadınların erkeklere göre çok daha fazla mutlu olduğu Erzurum’da 18-24 yaş grubu da en mutlu kesim. 45-54 yaş grubu ise mutsuz. Evliler bekarlara göre daha mutlu olurken, araştırmaya göre insanları en çok aileleri mutlu ediyor. Eğitimli insanlarda mutluluk fazlayken, mutluluk kaynağı olan değerlerde ilk sırayı sağlık ardından ulaştırma, asayiş ve eğitim alıyor.   

 

 

Doğunun serhat şehri olarak adlandırılan Erzurum için yapılan değerlendirmede; ‘’Sayısız doğal güzelliklere ev sahipliği yapan il’de sabahları pencerenizi Palandöken’e karşı açmak güne mutlu uyanmanızı sağlayacak. Yine Çoruh nehrini seyre dalarken diğer taraftan da Tortum şelalesinden gelen eşsiz su sesiyle Türkiye’nin en güzel yeri burası. Bu şehirde (Erzurum) mutsuz olmak mümkün değil’’  ifadeleri yer alıyor.

 

Devletin kurumu tarafından yapılan araştırma böyle. Fakat TÜİK tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre de; 1 milyon 870 bin 126 kişi bu kentte mutlu olamadığı için başka illere göçmüş. Başka bir ifadeyle, herkes memleketinde mutlu olsaydı Erzurum, bugün ülkemizdeki 7. metropol olacaktı. 2021 yılı itibariyle Erzurum en kalabalık nüfuslu 30. şehir. Ve bu yıl verilen göç sayısı daha doğrusu mutsuz sayısı ise, 3 bin 783 kişi.

 

Durum bu… Ya valizinizi toplayıp ‘’Gidirem’’ deyip, çıkın yola, ya da ‘’Erzurum yahşi güzel’’ deyip,  bu şehrin tadını çıkarın..! 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • İsrafil Aktaş 20 Şubat 2021 22:06

    Mecburiyetten gidenlere sormak lazım. Aksi halde hiç kimse olduğu yerden memnun değildir eminim. biraz sıcak olsa var ya cennettir Erzurum cennet.

  • Murat VAROL 19 Şubat 2021 17:30

    Tabi zaten mutluluk demek Erzurum demek. TÜİK insanlar burada kalsınlar diye uydurmuş. Öyle mutluyuz ki Palandökenden aşağı inmiyoruz.

  • Şahin KARADAĞ 19 Şubat 2021 14:10

    Evet, Erzurum'da yaşamak bir ayrıcalıktır. En pahalı, 8 ay kış olan bir şehirdeki bu zor şartlara tahammül edebilme başarısını göstermek ayrıcalık değil de nedir. Hem başarı, hem ayrıcalık.