Neyseki boykot ediyoruz..!

2023 yılı Kasım ayında Erzurum’dan en fazla ihracat yapılan ülke Almanya. Bu ülkeyi sırasıyla, BAE, Irak, ABD ve İtalya takip etti. İthalatta ise ilk sırayı Çin aldı. Rusya, Almanya, BAE ve ABD izledi. Ya İsrail..?

 

Evanjelist ABD’nin desteğiyle, Siyonist İsrail tarafından üç buçuk aydır Filistin’in Gazze şeridinde, katliam devam ediyor. Sözüm ona boykot yapıyor, daha doğrusu yaptığımızı sanıyorduk. Bırakın boykotu İsrail ile ithalatta ülke olarak rekorlar kırmışız..! Hani, ‘Şunlar İsrail malı, vicdanınız varsa sakın almayın’ ya da ‘Şu markalar İsrail'i destekliyor, aman kullanmayın’ diyenler vardı. Birde satın aldığı kolayı dökerek içindeki zeka cevherini ortaya saçanlar… Hepsi birer hikayeymiş.

 

TÜİK Kasım ayı dış ticaret verilerine göre, İsrail’den en yüksek ithalatı Kasım ayında yapmışız. Bir yandan siyasetçilerden sokaktaki vatandaşa kadar İsrail’e karşı esip gürlemiş, sonra da katliamın en şiddetli zamanında İsrail’den en yüksek ithalatı yapmışız! İsrail’e 301 milyon dolarlık mal satarken, 128 milyon dolarlık da mal almışız. Kasım ayında katliam şiddetlendikçe, bizim ithalatımız da o oranda zirveye çıkmış...

 

 

Sosyal medyada, çarşıda pazarda market raflarında hafiyeliğe soyunanlar... Filistin’e destek için ya da bu bahaneyle yürüyüş yapanlar... İsrail’den yapılan ithalatı neden yüzde 60 artırdık, hani boykot edecektik? Hadi bizim savaşımız değildi dedik çıktık işin içinden çoğumuz, peki vicdanımıza ne oldu? Çoluk çocuk bombalanırken kendimizi tutmak bu kadar zor muydu? Dindaşlığı bir kenara bırakıyorum, bu kadar mı insanlıktan çıkmıştık ey ahali?

 

Ama ‘O mallar ara mal ve yatırım malı’ diyorsanız, o daha kötü… Bırakın milletin kahvesiyle, kolasıyla uğraşmayı! Rekor kıran bu ithalatı durdurmaya cesareti olan var mı onu söyleyin. O el kadar çocukları sinagogların altındaki gizli mahzenlerde, kıtır kıtır kesen şapkalı amcalara ayıp olur. Kahrolsun İsrail’ deyip, ‘Mehmetçik Gazze’ye’ demek çok daha kolay. Olmadı hem de hiç olmadı, hanım efendiler, beyefendiler, sevgili gençler..!

 

Bari bu ticaretin durdurulması, en azından artmasının önlenmesi için bir protesto yapın diyeceğim ama boş verin. Bakın keyfinize, edin bedduanızı, yaşayın hayatınızı..!

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Muhammet 29 Ocak 2024 12:05

  Doğru söylersin diyecek sözüm yok

 • HÜDAİ ŞENER 27 Ocak 2024 14:49

  Bende boylot yapıyoruz sanıyordum. Son cümlene aynen katılıyorum yazar kardeşim. ''''Bakın keyfinize, edin bedduanızı, yaşayın hayatınızı..!''''''''

 • Vicdanımin sesi 26 Ocak 2024 15:55

  Komşunuz açken tok yatmayın buyuran Peygamber aleyhisselam’ın, bir ülke açlıkla ve susuzlukla kıvranırken tok yatan, kahve içmekten vazgeçmeyen, hamburgerinden taviz vermeyen, sponsorluk anlaşmaları imzalayan ümmeti olduk. Anlayana...

 • Ömer Dadaş 26 Ocak 2024 13:44

  Size katılmıyorum. Şahsen ben boykot yapıyorum. Ben kendimden sorumluyum. Banka kartlarimi Troy kartla değiştirdim. İsrail ürünleri almıyorum. Vicdanım rahat. Gerisine ne gücüm yeter ne de yüreğim. Herkes kendinden sorumlu.

 • Mehmet Ali 26 Ocak 2024 11:24

  Bizim yapacağımız boykot işte bu kadar olur. Ne bekliyoruz ki. Bu ülkenin yarışı emin ilki İsrail'e dua ediyor.

 • YNS 26 Ocak 2024 11:05

  Ömer Dursun demekki biz boykot değil reklam yapmışız

 • Selçuk Ceylan 26 Ocak 2024 10:16

  Her zaman derim ateş düştüğü yeri yakar. Biz aynısını yaşamadan kılımızı kıpırdatmayız. Düşen şehirlerde de görüyoruz gazee meselesinde de. Sonrada müslümanız diyoruz.