Halimiz ahvalimiz

Dünyanın gündemi acı, kan ve gözyaşı… Ülkemizin gündemi Dilan Polat’ın paraları. Memleketimin ahalisinin derdi tasası ise ‘Hacının yağ akımı’ ile ünlenen bir lokantacının ‘Yağı üzerine dökmesi’.

 

31 Mart 2024 yılında yapılacak yerel seçimler için geri sayım başlamışken, şehrin sorunlarını konuşup tartışmak yerine bomboş işlerle zaman geçirip, ileri geri konuşup, sonra da bizden bir şey olmaz deyip hayıflanıyoruz. Enteresan olan siyasete hazırlananlarında bir gündemi olmaması.

 

Derken yapılan bir araştırma zekâ seviyemizi de tüm çıplaklığıyla ortaya koydu. Yurt genelinde yapılan en zeki şehirler araştırmasında Eskişehir,  Ankara ve İzmir ilk üçe girerken, bizim memleket ise listede 56. sırada yer aldı, iyi mi..?

 

 

Devletin kurumu TÜİK verilerine göre; suç oranı en düşük olan 10 şehirden birisinin, narkotik açıdan 19 tane riskli okulu bulunan Erzurum olduğunu öğrendik. Erzurum’da suç oranı yüz binde 196 olarak belirlenmiş. Yani nüfusa kıyasladığımızda kentte, bin 470 tane suçlu olduğu ortaya çıktı, gururlandık..!

 

Erzurum’un hemen her tarafında boş ve terk edilmiş evler var. Bu evlerde ne kapı var ne de pencere. Sahi kim aldı bu kapı pencereleri? Madem güvenli bir şehirde yaşıyoruz insanlar neden çoğu mahallede evlerinin çevresinde nöbet tutuyor? Ya da insanlar neden bu kentten göç ediyor? Anlayan beri gelsin.

 

Demem o ki, ne küresel düşünebiliyoruz, ne yöresel davranabiliyoruz ne de töresel yaşayabiliyoruz..!

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • İbrahim 18 Kasım 2023 17:55

  Dünyada en kaba taslak en sembolik tanımlanan şehir Erzurum' dur. Dadaş, gardaş, ezeoğli, canın yerem, sınır taşı, Teyo Pehlivan... Bu.

 • Ömer 17 Kasım 2023 13:01

  Emniyet Müdürlüklerimiz tarafından İstanbul, Adana, İzmir, Antalya, Ankara, Samsun, Bursa, Mersin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kocaeli, Gaziantep, Konya, Sakarya, Osmaniye, Hatay, Manisa, Tokat, Balıkesir, Kayseri, Kahramanmaraş, Trabzon, Aydın, Elazığ, Çorum, Şırnak, Batman, Bingöl, Malatya, Mardin, Ordu, Tekirdağ, Uşak, Edirne, Muğla, Niğde, Adıyaman, Denizli, Erzurum, Kastamonu, Kırıkkale, Muş, Rize, Ağrı, Afyonkarahisar, Amasya, Çanakkale, Düzce, Eskişehir, Giresun, Karabük, Nevşehir, Sivas, Bitlis, Burdur, Kütahya, Aksaray, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bolu, Erzincan, Gümüşhane, Kars, Van, Yalova, Yozgat, Bilecik, Çankırı, Hakkari, Isparta, Kilis ve Siirt’te yapılan MERCEK-4 operasyonlarında 891 ruhsatsız silah yakalandı.

 • Soner Karaman 17 Kasım 2023 12:54

  Çok güzel. Özellikle son cümle müthiş. Hakikaten herkes üstüne almalı

 • Erzurumlu 17 Kasım 2023 11:29

  Bu istatistik bakışlar bizi doğru sonuca götürmüyor gibi Beriden bakmak daha doğru