Yazana değil, yazdıranlara bak!

Son yıllarda oldukça durgun ve uzun süre gündemi değişmeyen Erzurum, özellikle 2015 yılının başlangıcı ile birlikte neredeyse her gün yeni gündem konularıyla güne uyanır oldu.

Dikkat ederseniz eğer her yeni gün yeni bir gündem ile başlayan güne başlayan Erzurum akşamı bulmadan ve özellikle biz gazeteciler gündemin tartışmasını, haberini, yorumunu doyasıya yapmadan ikinci bir gündem ile karşı karşıya kalıyoruz.

Bu gündem konusunu şunun için hatırlatmak istedim.

Belki bahsedeceğim konu yaklaşık iki haftalık bir geçmişe sahip olsa da, Erzurumlunun dikkatinden kaçma ihtimalini düşünerekten hatırlatmak ve bir takım ilişkilerin nasıl, ne şekilde ele alınarak nasıl algı oluşturulup, kritik seçim öncesi hedeflenenin ne olduğunu ve bunu kimlerin ne amaçla yaptıklarına dair ipuçları vermek istedim.

30 Mart 2014 Yerel seçimlerinin ardından yaklaşık 15 ay geçti. Geçen zaman zarfında göreve gelen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, sayısını bile unuttuğumuz özellikle kültürel etkinlik başta olmak üzere birkaç semtte gözle görülür ve klasik rutin belediyecilik hizmeti sundu. Yani Erzurumlunun alışık olduğu kaldırım, yol ve çevre düzenlemeleri ile alışagelmiş hizmetlere farklı bir bakış ile başlangıç yaptı.

Kültürel hizmetler halkı memnun etse de, bir takım gazetelerde eleştiri aldı. Oysa daha düne kadar bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’i kültürel etkinliklerde yetersiz kaldığı gerekçesiyle yerden yere vuran bir takım basın, ne hikmetse Başkan Mehmet Sekmen’i bir yıl içinde yaptığı bir yıl içinde sayısını dahi hatırlayamadığımız kültürel etkinliğe ‘Erzurum’un buna ihtiyacı yok’ yaklaşımıyla eleştirisel bir yaklaşım gösterdi. Diğer yapılan yol, kaldırım ve çevre düzenlemesi konusunda ise yine aynı bakış ve eleştiri basın ve halk tarafından yapıldı.

Tabii elbette yerel yönetimlerin yaptığı hizmetlerde eksiklik veya yetersizlik varsa mutlaka eleştirilmek basın ve gazetecilerin birinci görevidir. Buna hiç kimsenin bir olumsuz bakışı ve söylemi olamaz.

Fakat;

Son iki haftadır, bir grup gazeteci ve/veya! İnternet medyasında kalemşörlük yaptığını zannedenler sözleşmişçesine, ya da oturup hep birlikte karar almışçasına hep bir ağızdan ve neredeyse tek kalemden çıkmışçasına hedef tahtasına Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve ekibini oturtup acımasızca ve tutarsızca eleştiri yağmuruna tuttular.

Bir anda neler oluyor? Sorusu halkın ve de siyasi çevreler tarafından sorulmaya başlandı. Yani iki basın mensubu veya gazetecinin bile bir araya gelemediğini bilen Erzurumlu bu duruma şaşkın ve bir o kadar da Fransız kaldı!

Sahi neler oldu da bu bir grup yazar/çizerler Büyükşehir Mehmet Sekmen ve ekibini hedef tahtasına oturttu? Üstelik kritik bir seçime haftalar kala!

Yani 10 yıl, bir önceki Başkan Ahmet Küçükler ve diğer seçilmişlere tahammül eden veya böyle gruplar halinde değil de, Erzurum tabiriyle teker teker ve aralıklarla eleştiri yapan yazar/çizer takımı birden aniden şok bir taarruzla hareket geçti?

Bunun aslında tek bir açıklaması var;

Birileri, veya şehirde kendini arka plan söz sahibi gören bir takım kişi veya kişiler, bunların içinde eski ve yeni siyasetçi, kendini kalbur üstü gören esnaf grubu ve yine kendini duayen gazeteci olarak addeden grup…

Kritik bir seçim arifesinde, siyaset üzerinde etkin olmak, halk üzerinde algı oluşturmak veee..

Ve adını yazmak istemediğim siyasi partiyi yıpratma ile birilerini bir yerlere monte etme (Bu şimdi değil ama gelecek yerel seçimlerde hedefinde ki makama doğru yol aldırmak olabilir) amacını taşıdığını benim kadar çoğunluk düşünmüştür elbette.

Ama bu konunun enteresan tarafı ise;

Yukarıda saydığım bir grup, kalbur üstü, eski/yeni siyasetçi dediğim kişilerin kim veya kimler olduğunu ve bu kişilerin bir çoğunun da şu an hali hazırda hükümetin veya hükümete yakın kurumların bu il veya ilçe yönetimlerinde bulunan kişilerden oluşması..

Bunlar, yıllarca birbirlerini çekemeyen ve birbirlerini her platformda arkadan arkaya çekiştiren bir araya gelemeyen/gelmeyi de hiçbir zaman akıllardan geçirmeyen gazeteci, yazar/çizer takımını bir araya getirmeyi başarıp, ve tek bir konu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve ekibi üzerinde kritik seçim sürecinde bir taş ile iki kuş vurma hesabını yapanlar…

İsimlerini yazmak isterdim lakin ilerleyen zamanlarda ayrı bir yazı konusu etmeyi düşünüyorum.

Kısaca yazanlara değilde yazdıranlara bakmalı!

Yazdıranlar bir bilinse inanın çok büyük bir siyasi Partinin Genel Başkanı başta olmak üzere o partinin hali hazırda lideri sayılabilecek kişi ile Erzurum’da ki o siyasi partinin yönetimi küçük dillerini yutacak..

Şunu hatırlatayım, bütün bunları son yılların kelimesi ile ‘Paralel’ yapmıyor. Ama bunlarda Erzurum’un paralel yapısı diyebilirsiniz!

Artık yorum ve değerlendirme sizlerin..