Kültür-Sanat Haber Girişi : 07 Mayıs 2024 10:29

Vali Mustafa Çiftçi’nin “Vakıf Haftası” mesajı

Vali Mustafa Çiftçi’nin “Vakıf Haftası” mesajı

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi “Vakıf Haftası” nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Vali Çitçi mesajında şu ifadelere yer verdi.

 

“Kadim medeniyetimizin temelini oluşturan yardımlaşma, dayanışma, hayırseverlik duygularının kurumsal bir kimlik kazanmasıyla tecelli eden vakıflar, yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan en köklü mirasımızdır.

 

Vakıflar, İslam medeniyetinin ilk yıllarından itibaren sosyal hayatın hemen her alanında faaliyet göstererek toplumun ihtiyaç duyduğu birçok hizmeti sağlamıştır. Anadolu’da Selçuklular’dan itibaren yaygınlaşmış, Osmanlı Cihan Devleti Dönemi’nde bir medeniyet haline gelmiş ve devletimiz tarafından devralınmış bu kadim gelenek, ecdat yadigârı olarak varlığını bugün de iftiharla sürdürmektedir. 

 

1048 yılında Selçuklular’ın Pasinler’de kurduğu vakıf, Anadolu’nun ilk vakfı olma özelliğine sahiptir. Anadolu kültürünün mihenk taşı olan kadim şehrimiz Erzurum, vatanımızın hayır müesseseleriyle donatılmasında da temel teşkil etmektedir.

 

Bizler, millî şerefimizi yükselten vakıflarımızı yaşatmanın, tanımanın ve gelecek kuşaklara tanıtmanın millî bir borç ve bir medeniyet vazifesi olduğunun bilincindeyiz. Milletimizin yüzyıllar öncesinden inşa ederek bizlere bıraktığı binlerce cami, han, hamam, kervansaray, imâret, şifâhâne, medrese ve külliye; Vakıflar Genel Müdürlüğünün çalışmaları neticesinde yaşama coşkusu ve iradesine sahip olmaktadır.

 

Bu vesileyle insanlardaki yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve birlik, beraberlik içinde insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacı ile 1985 yılından beri kutlanan “Vakıf Haftası”nı tebrik ediyorum.

 

“Vakfı yaşatmak, medeniyeti yaşatmaktır.” anlayışıyla vakıf bilincinin sürdürülmesine vesile olan, kardeşlik ve yardımseverlik duygularını ayakta tutmak için çalışan tüm vakıflarımıza başarılar diliyorum”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.