Spor Haber Girişi : 10 Haziran 2021 13:21

Triatloncular yazı Erzurum’da geçirecek

Türkiye Triatlon Federasyonu da yüksek irtifa kampı için Erzurum’u tercih edecek. Triatlon Federasyonu Genel Koordinatörü Serkan Şimşek, “Balıkesir Avlu’da yapılacak olan Avrupa Kupası için Erzurum’da kampa gireceğiz. Artık bundan böyle kışın Alanya’da yazın da Dadaşlar Diyarında kamp yapacağız” dedi.

 

Türkiye Triatlon Federasyonu da yüksek irtifa kampları için kendisine üs olarak Erzurum’u seçti.

Federasyon Başkanlığını Bayram Yalçınkaya’nın yaptığı Türkiye Triatlon Federasyonu, bundan böyle kış aylarında yapacağı kampları Alanya’da, yaz aylarındaki kampları ise Erzurum’da yapacak.

Triatlon Federasyonu Genel Koordinatörü Serkan Şimşek, “Artık bundan böyle Milli takımımız Nisan ayından Eylül ayına kadar ki, kamplarını Erzurum’da yapacak” dedi.

 

TAŞKESENLİGİL’İ ZİYARET ETTİLER

Türkiye Triatlon Federasyonu As Başkanı Ali Özgür Eriş ve Genel Koordinatörü Serkan Şimşek, Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil’i ziyaret etti.

Taşkesenligil, yüksek irtifa kamp merkezleri hakkında Triatlon Federasyonu Asbaşkanı Eriş ve Genel Koordinatör Şimşek’i bilgilendirdi.

Ziyarette, Erzurum Yüksek İrtifa Kamp merkezinde yapılması planlanan Milli Takım Kampı hakkında istişare yapıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, yüzme, bisiklet ve koşunun birlikte yapıldığı triatlonda milli takım kamplarının Erzurum’a yapılacak olmasından büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

Taşkesenligil, “Bu bağlamda Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya, Asbaşkan Ali Özgür Eriş, yönetim kurulu ile genel koordinatör Serkan Şimşek’e teşekkür ediyorum. Şimdiden Triatlon milli takımına kolaylıklar ve başarılar diliyorum” dedi.

 

AVRUPA KUPASINA ERZURUM’DA BİLENECEKLER

Türkiye Triatlon Federasyonu Genel Koordinatörü Serkan Şimşek, Triatlon Milli takımının 20 sporcu ile birlikte Erzurum’da kampa gireceğini belirterek, “Milli takımımız artık bundan böyle her yaz yükselti kamplarını Erzurum’da yapacak. Kışın Alanya’da yazın Erzurum’da olacağız. 20 sporcudan oluşan Triatlon Milli Takımımız, 30 Temmuz 1 Ağustos 2021 tarihlerinde Balıkesir’in Avlu ilçesinde yapılacak olan Avrupa Kupası Müsabakaları için Erzurum’da 21 gün süreyle kamp yapacak” dedi.

Şimşek, sporcuların Palandöken Kayak Merkezi’nde zirve antrenmanlarının yanı sıra Tam Olimpik Yüzme Havuzu ve Atatürk Üniversitesi Atletizm Pisti ile Havalimanı Yolu ve Bisiklet yollarında antrenmanlar yapacaklarını söyledi.

Şimşek, sporcuların Atatürk Üniversitesi Performans Ölçüm merkezinden de faydalanacaklarını sözlerine ekledi.

 

TRİATLON HAKKINDA

Triatlon kelimesi eski Yunanca kökenlidir ve üç branşın bir arada yapıldığı bir spor demektir. Bu branşlar sırasıyla yüzme, bisiklet ve koşunun peşi sıra yapılmasıdır. Ferdi bir spordur ve sporcu her bir

branşa ait mesafeyi bitirir bitirmez kurallara uygun kıyafetlerini giymek için, belirli kuralara uymak şartı ile, değişim alanına girer ve diğer branşa başlar. Yani sporcunun sadece bir branşta başarılı olması yetmez, diğer branşlara ait antrenmanları da yapmak ve kas gruplarını çalıştırmak zorundadır. Ayrıca taktik ve teknik seviyesini en üst düzeyde tutarak hem enerjisini hem de dayanıklılığını korumak zorundadır.

Mesela; Yüzme sırasında sporcular genelde açık deniz veya göllerde yüzdükleri ve belirli bir şamandıra ile işaretli parkuru takip ettikleri için, normal havuz yüzücülüğünden daha farklı bir teknik kullanırlar. Yüzdükleri deniz/gölün akıntısı, dalga boyu ve en önemlisi yanındaki, arkasındaki ve önündeki sporcunun dalgası ve vücudu hem engel olmakta hem de avantaj ya da dezavantaj yaratmaktadır. Yüzücüler “Yunus Vuruşu” denilen teknikle sudan kafalarını çıkarmak ve dubalarla işaretli parkuru takip etmektedirler. Sporcu belli bir yüzme stili ile değil, her stilde yüzebilir.

Ayrıca suyun sıcaklığına bağlı olarak, eğer su sıcaklığı 25.5 Santigrad derecenin altında ise kıyafet tarzı mayo giyebilir. Bu mayo vücudu daha sıcak tutarak daha hızlı bir yüzmeyi sağlamak açısından bir avantajdır. Bazı yarışlarda bu kural uygulanmayabilir. Ama "Yaş Grupları" bu kuralın dışındadır.

Triatlon bisikleti, kurallar açısından profesyonel bisikletten tam bir farklılık gösterir. Çünkü draft'a müsaade etmez. Daha çok tekli zaman koşuları kuralları gibidir. Bisikletleri en aerodinamik tarzda ve tutma kolları “3lü Kol” veya “Havalı Kol” dur. Lastikleri ve sele duruşu sporcunun bir sonraki branşı olan koşuda kullanacağı kasları serbest bırakan şekle ayarlıdır. Sporcu en son turda en yüksek süratle sürmesi onun koşuda kullanacağı kaslardaki oksijeni maksimuma çıkarmasını sağlar. Fakat draft serbest yarışlarda profesyonel yol bisikleti kullanılır. Ayrıca (yaş grupları hariç) sporcu gidona bağlı elcikleri geçmeyen bir aero-bar kullanabilir.

Dünyada ilk Triatlon yarışı 18 şubat 1978'de Hawai adalarında Waikiki plajında yapılmıştır.

Sprint (kısa mesafe), olimpik mesafe, half-ironman ve ironman (demir-adam) olmak üzere değişik mesafelerde yapılmaktadır. Olimpiyatlarda kabul gördüğü şekli yüzme (1.5 km), bisiklet (40 km) ve koşu (10 km) disiplinlerinden oluşur.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.