Tortum'da HES'ap patladı..!

Takvim yaprakları 2011 yılını gösterdiğinde Erzurum; rekor katılımla Winter Universiade 2011’e ev sahipliği yapıyordu.  Sürekli göç veren Erzurum’da o yıl ilk defa nüfus artışı yaşanmıştı. İkizdere’de, Tortum’da, Munzur’da, Hasankeyf’te HES yapılıyor yöre halkı karşı çıkıyor, insanlar resmen ağlatılıyordu. CHP’li heyet destek için geliyor, yiyor, içiyor ve gidiyordu. Yapılan genel seçimler sonucunda Erzurum’da Tekman, Karayazı ve Karaçoban haricinde sandıktan AKP çıkmıştı.

 

Tortumlu, çevreye, yöre insanına duyarsız olarak inşa edilen HES’e direniyordu. Yörenin insanları isyan ediyorsa, yüreğinde taş değil de yürek taşıdığını düşünen her insanın, durup bir değil, birkaç kez düşünmesi gerekiyordu. Neden bunca farklı yörede aynı isyan çığlığı yükseliyordu? İnsanlar, neden canları pahasına, bu işe direniyorlardı? Kimse sormadı, merak eden de olmadı zaten…

 

 

Havza planlaması, ÇED raporu ve can suyu hesapları bilimsel olarak yapılmadığı için halk isyan ediyor, askerle polisle karşı karşıya geliyordu. Köylerinin can damarı olan suyu, üç kuruş kar etmek uğruna hoyratça gasp etmek isteyenler yüzünden, yitirmek istemiyorlardı. 2011 yılının Temmuz ayındaki isyan işte bundandı... Bırakın Erzurum’u Tortum bile bu haklı isyanda Pehlivanlı ve Bağbaşılıların yanında olamadı, tarafız diyemedi. Nihayet HES yapıldı, sular duruldu.

 

Bu arada ülkemizde, değerlendirilmeyi bekleyen 100 milyar kilovat saatlik hidroelektrik potansiyeli var. Kullanılabilmesi halinde, enerji tüketimimizde dışa bağımlılığımızı azaltabilecek çok önemli bir kaynak. Tortum’un cennet coğrafyasında ödük vadisinde, inşa edilen iki HES’in toplam gücü ise sadece 26 megavat..!  Bu santrallerden elde edilen elektrik miktarı ise, Türkiye elektrik üretiminin on binde biri.

 

Aradan yıllar geçti ve bir kaç gün önce o sular tekrar bulandı. HES’in borusu kullanıcı firmanın ihmali (!) yüzünden patladı. Heyelan sonucu ödük çayının önü kapandı. Çay, Pehlivanlı ve Bağbaşı mahallelerindeki ekili arazileri suni bir göle çevirdi. Yollar kapandı, elektrikler kesildi. Telefonu eline alan Pehlivanlı köyüne koştu. Devlet imkânlarını seferber etti. 2011 yılında ‘’Yapmayın etmeyin’’ diyen Tortumlu haklı çıkmıştı. HES afet getirmişti...  

 

Şimdi ne mi oldu? O HES’ap devlete kaldı..! 

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Mustafa Şahin 27 Mayıs 2022 23:34

  Vallahi helal olsun. Bu kadar güzel mi anlatılır, bu kadar akıcı mı anlatılır. Bu kadar konulara hakim mi olunur. Tek kelimeyle helal olsun. Erzurum'un sesisin vallahi. Eline koluna sağlık. Allah razı olsun. Sen hep yaz Ömer kardeş.

 • Şahin KARADAĞ 27 Mayıs 2022 23:24

  Tebrik ediyorum, araştırmacı gazeteci Ömer DURSUN.

 • Ali Murat TAŞ 27 Mayıs 2022 11:58

  Erzurum'un Yılmaz Özdil'i teşekkürler Ömer DURSUN

 • Dadaş 27 Mayıs 2022 10:44

  Harika tespitler, tebrikler, teşekkürler.