Ekonomi Haber Girişi : 08 Aralık 2021 14:45

Tarımsal Destekleme Başvuru tarihleri açıklandı

Tarımsal desteklemelerin başvuru şartları ve başvuru tarihlerine ait Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği ve Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı.

 

Erzurum İl Tarım ve Orman Müdür Osman AKAR konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Ülkemizde tarımsal üretimi artırmak, verim ve kaliteyi yükseltmek, tarımsal üretimin gelişmesini ve sürdürülebilirliğini sağlamak, bitki ve hayvan hastalıklarıyla etkin mücadele etmek, üretim maliyetlerinin karşılanmasına katkıda bulunmak, kayıtlılığı arttırmak ve çevreye duyarlı tarım tekniklerinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca tarımsal destekleme uygulamaları yürütüldüğünü belirtti.

 

Tarımsal desteklemelerin Erzurum tarımı açısından önemini değinen Osman AKAR “İlimizde hayvansal ve bitkisel üretimi artırmak, tarıma dayalı sanayinin gelişmesini sağlamak, çiftçilerimizin yetiştiricilerimizin ve işletmecilerimizin tarımsal desteklemelerden azami ölçüde faydalanmasını sağlamak için çalışıyoruz. Mazot Gübre Desteklemesi, Yem Bitkileri Desteklemesi, Buzağı Desteklemesi, Anaç Koyun Keçi Desteklemesi, Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklemeleri başta olmak üzere tarımsal desteklemeler kapsamında her yıl 72 bin çiftçimize/yetiştiricimize yaklaşık 300 Milyon TL destekleme ödemesi yapıyoruz. Bakanlığımızca Tarımsal Desteklemeler kapsamında Erzurum tarımına son 19 yılda 2,2 Milyar TL kaynak aktarıldı.” dedi.

 

Çiftçilerin, yetiştiricilerin ve işletmecilerin tarımsal desteklemelerden azami ölçüde faydalanmasını sağlamak için tarımsal desteklemelerin başvuru koşulları ve başvuru tarihleri hakkında gerek yazılı gerekse görsel medyadan yapılan duyuruların yanı sıra bilgilendirme toplantılarının da düzenlendiğini belirten Osman AKAR “ Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği ve Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğin resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini,  Anaç Koyun Keçi Desteklemesi ve Sertifikalı Tohum/Fidan/Fide Kullanımı Desteklemesi müracaatının 17 Aralık 2021 tarihinde, Buzağı, Malak ve Dişi Manda Desteklemesi müracaatının 31 Aralık 2021 tarihinde sona ereceğini,  Çiftçilerin mağduriyet yaşamaması için tarımsal destekleme başvurularını ilgili tebliğlerde belirtilen tarihlere dikkat ederek en kısa sürede İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve bağlı oldukları birliklere yapmaları gerektiğini ifade etti.

 

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğine; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/12/20211207-4.htm

Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğine; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/12/20211208-3.htm  internet adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.