Ekonomi Haber Girişi : 03 Mayıs 2021 15:11

Tarımda 2021 yılı Proje Yılı olacak

İlimizde bitkisel ve hayvansal üretimi artırmaya yönelik Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen destekleme uygulamalarının yanı sıra Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce proje uygulamaları yürütülmektedir. Bu kapsamda 2019 yılında 14 Milyon TL bütçeli 10 proje, 2020 yılında 11 Milyon TL bütçeli 12 proje ve 2021 yılında 15 Milyon TL bütçeli 30 proje hayata geçirildi.

 

Konu hakkında bilgi veren Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman AKAR “ Gerek bakanlığımızın tarımsal destekleme uygulamaları gerekse çeşitli kaynaklarından sağlanan finansmanla yürütülen projelerle Erzurum tarımına güç katmaktayız. Son 3 yılda 40 Milyon TL bütçeli 52 proje hayata geçirildi. Yürütülen projeler kapsamında çiftçilerimize yem bitkisi tohum, buğday tohumu, meyve fidanı, sebze fidesi ile çeşitli ekipmanlar başta olmak üzere birçok kalemde destek sağladık sağlamaya da devam edeceğiz. 2021 yılı proje uygulamaları kapsamında 152 ton yem bitkisi tohumu, 940 ton buğday tohumu, 81 bin adet sebze fidesi, 7 ton Kuru Fasulye Tohumu, 11,7 ton nohut tohumu, 2 ton sarımsak tohumu, 32 bin ceviz ve dut fidanı, 100 adet süt soğutma tankı, 135 adet Süt Sağım Makinesi dağıtılacak olup ayrıca İlçelerimizde Tarım Makinaları Parkları (Katı Gübre Serpme Makinesi, Taş Toplama Makinesi, ..vb ) kurulacak” dedi.

 

Mera Islah ve Amenajman Projelerinin Erzurum için önemine değinen İl Tarım ve Orman Müdürü Osman AKAR Mera Islah ve Amenajman Projelerinin 433 bin dekar alanda tamamlamadığını 438 bin dekar alanda devam ettiğini, ıslah çalışmaları kapsamında mera alanlarında gübre uygulaması ile sıvat, gölgelik ve yatak yeri kurulumunun gerçekleştirileceğini belirtti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.