Erzurum Haber Girişi : 18 Ağustos 2021 16:05

Narman Şehitler Barajı çalışması devam ediyor

DSİ Erzurum iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Erzurum ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Erzurum Narman Şehitler Barajı’ndaçalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Erzurum’dayapım çalışmaları devam edenŞehitler Barajı 47 bin 060dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek, dedi.

Relokasyon yolu ve derivasyon imalatlarının tamamlandığını, dolusavak kazıları ile gövde sıyırma kazılarının devam etmekte olduğunu ifade eden Genel Müdür Yıldız, ‘Temelden yüksekliği 76,9 metre ve su depolama kapasitesi 12,06 milyonm3olan Narman Şehitler Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 28 Milyon 236 BinTLkatkı sağlanması hedeflenmektedir’ dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.