Erzurum Haber Girişi : 05 Mart 2024 13:59

Lise öğrencileri projeleriyle yarışıyor

Lise öğrencileri projeleriyle yarışıyor

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) ev sahipliğinde düzenlenen TÜBİTAK 55. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Erzurum Bölge Yarışmaları Sergisinin açılış programı gerçekleştirildi.

Genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye ve merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilen 21. Yüzyıl becerilerine sahip bireylerin yetişmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Erzurum Bölge Yarışmaları Sergisi ETÜ’de gerçekleştirilen programla kapılarını ziyaretçilere açtı.

Biyoloji, Psikoloji, Coğrafya, Sosyoloji, Değerler Eğitimi, Tarih, Fizik, Teknolojik Tasarım, Kimya, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik ve Yazılım alanları olmak üzere 12 alanda Türkiye çapında 23.066 proje başvurusu olurken Erzurum Bölgesi 3.539 proje ile birinci sırada yer alıyor.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde düzenlenen etkinliğin açılış programına Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Atatürk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, TÜBİTAK Proje Yarışmaları Erzurum Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İrfan Kaymaz, Erzurum Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, akademisyenler, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

TÜBİTAK Proje Yarışmaları Erzurum Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Kaymaz: Öğrencilerimiz Oldukça Zorlu Bir Periyottan Geçerek Buraya Geldi

Programın açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Kaymaz, yarışma sürecine dair bilgi ve istatistikleri paylaşarak: “Öğrencilerimiz oldukça zorlu bir periyottan geçerek buraya geldi. Öncelikle yapılan başvurular değerlendirildi ve ön inceleme sürecine tabii tutuldu. Ardından projeler jüri üyeleri tarafından içerik yönünden değerlendirildi ve başarılı bulunan 103 proje bölge finaline katılmaya hak kazandı. Burada yapılan değerlendirmelerde ise Türkiye Finaline katılacak projeleri seçeceğiz. Türkiye Finalinde derece alan öğrencilerimiz ise uluslararası yarışmalara katılma fırsatı elde edecek. Umuyorum ki 26-30 Mayıs tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye Finalinde Erzurum bölgeden projelerimiz önemli başarılar elde edecek. Bu vesileyle katılımlarınız için sizlere teşekkür ediyor ve tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

 

Rektör Çakmak: Gençlerimizin Gözleri Işıl Işıl Parlıyor

Kaymaz’ın ardından kürsüye çıkan Rektör Çakmak ise Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Erzurum Bölge Yarışmalarına ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “Bu salonda gözleri ışıl ışıl parlayan gençlerimizi gördüğümde ülkemizin geleceğine dair ümitlerim daha da yeşeriyor. Hepimizin yakından tecrübe ettiği üzere bütün dünyanın gözleri önünde Gazze’de insanlık suçu işleniyor, masum insanlar katlediliyor. Fakat dünyanın sesi çıkmıyor. Maalesef güçlü olanın sözü geçiyor ve borusu ötüyor. Bu nedenle sizler çalışmalarınızı ve emeklerinizi bugün olduğu gibi bilime teknolojiye, kültüre ve sanata aktarmaya devam ettiğiniz sürece sizin pozitif enerjiniz evrene yayılacak, iyilik kötülüğe galip gelecek ve dünyada adalet hakim olacak. Konuşmamı sonlandırırken Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Erzurum Bölge Yarışmalarının gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta koordinatör hocalarım Prof. Dr. İrfan Kaymaz ve Prof. Dr. Birol Soysal olmak üzere proje değerlendiricisi hocalarıma, TÜBİTAK’a ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyor, bölge finalinde yarışan öğrencilerimize başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

Vali Çiftçi: Erzurum Bölgesinin Birinci Olması Takdire Şayan

Programda konuşan Vali Çiftçi gençlerin yeteneklerinin yanında sahip olmaları gereken yeterliliklerin de olduğuna dikkat çekerek: “Her geçen yıl gençlerin ufkunu açmak, bilim ve teknoloji alanında farkındalık oluşturmak, geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini, teknoloji yıldızlarını desteklemek için yarışmalara ve fuarlara katılan öğrenci sayısının artması ülkemizi ve insanlarımızı sevindiriyor. Ayrıca yarışmaya başvuruda birinci sıranın Erzurum bölgesinde olması da takdire şayandır. Erzurumlu Emrah’ın, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin, Nene Hatun’un torunlarından bizler çok daha büyük başarılara imza atmalarını bekliyoruz. Hamdolsun ki bugün ülkemiz, nice başarılı gencimizin üstün gayretleriyle kendi teknolojisini kendi üretir hale gelmiş, insansız savaş uçağımız Kızılelma’dan sonra nice başarılı hamlenin ardından geçtiğimiz günlerde milli muharip uçağımız Kaan’ın da vatan semalarında uçması hepimizi mutlu etmiştir. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada güçlü olmak dışında bir ihtimali bulunmadığından ekonomik, teknolojik, askeri, kültürel bakımdan her alanda yarının İbn-i Sina’sı, İbni Rüşd’ü, Mimar Sinan’ı, Ali Kuşçu’su olacak gençlere ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle devam programda Vali Çiftçi ve Rektör Çakmak stantları tek tek gezerek öğrencilerden geliştirdikleri projeler hakkında bilgi aldı.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.