ETB Soğuk Süt Projesi uygulamada

Erzurum Ticaret Borsası tarafından yürütülen, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en prestijli ve en pahalı projesi olarak gösterilen, “Erzurum İli Süt sektörü Soğuk Zincir Süt Kurulumu” Projesi meyvelerini vermeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda Vali Okay Memiş ve paydaş kurumların katılımıyla Soğuk Zincir Süt Kurulumu Projesi, araç ve proje tanıtım lansmanı yapılmış, süt toplanacak ilçe ve köylerde süt üreticileri ile protokol yapılmasının ardından süt toplama işlemlerine başlandı.

Bu kapsamda ilk süt Vali Okay Memiş’nde katılımıyla sanayicilere ulaştı. Organize Sanayi Bölgesinde süt ve süt ürünleri imal eden kuruluşları gezen Vali Memiş, süt zinciri ile köylerde üreticilere gelen ilk sütü yerinde gördü.

İlk etapta merkeze yakın köylerdeki sütü toplayan araçlar daha sonra süt üreticilerine ulaştırılıyor. Buruda yapılan ölçümler neticesinde hem Erzurum’un kaliteli çiğ sütü değerlendirilmiş oluyor hem de sanayicilerin ham maddesi olan süt ihtiyacı giderilmiş oluyor.

Uzun süredir beklenen projenin hayata geçirildiğine dikkat çeken Vali Okay Memiş, “Bu projeyi uzman kardeşlerimden dinlediğimde çok heyecanlandım biz de Valilik olarak bu projenin içinde yerimizi alıp, elimizi taşın altına koyduk. İlk etapta 33 işletmeye soğuk süt tanklarını monte ettik ve 9 tane kamyonla beraber işe koyulduk. Öncelikle merkeze yakın köylerden başlayacağız. Daha sonra Allah nasip ederse bütün ilçeler, 20 ilçe ve 1200 köyden süt toplayacağız. Biz kaynağını temin edeceğiz, çark döndükçe ve başarı geldikçe tüm Erzurum’a yayacağız” dedi.

Vali Okay Memiş, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar, sütün işletmeye gelmesi, ölçüm yapılması ve fabrikada soğuk süt tankerlerine ulaşmasına kadar her anı itina ile takip etti.

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Taha Tuğlular 02 Nisan 2023 12:25

  Sayın editör, belli ki siz de birilerinin adamsınız. Her gün sitenizi birkaç defa ziyaret ediyordum. Artık sitenizi telefonumdan siliyorum. Bir daha açmaya cağım. Benim biat edenlerle işim olamaz. Selamlar.

 • Taha Tuğlular 01 Nisan 2023 18:32

  Editör Kardeş , bu yazıya bir yorum yazdım. Herhalde unuttunuz. Biz bu şehrin durumunu ve vatandaşın perişan halini dile getirdik. Bu yorum birilerine dokunduğu için yayımlamadıniz. Umurumda değil. Serhat şehri, Dadaşlar diyarı benim aziz Erzurum'um o birilerinden çok çok büyüktür. Bunu böyle bilesiniz. Gazeteci böyle korkak olup biat kültürüyle birilerine bağlı olamaz. Hele ogazeteci Erzurumlu ise Dadaş çelik bir yaydır , sözünü iyi bilmelidir. Selamlar.

 • Taha Tuğlular 01 Nisan 2023 10:03

  Sayın Editör Kardeşim, buraya bir yorum yazmıştım. Herhalde unuttunuz. Selamlar.

 • Taha Tuğlular 31 Mart 2023 16:08

  Neticeye gelelim. Bütün bu yapılanlar, vatandaşa hizmet için değil mi ? Vatandaşın süt ve süt ürünlerinden faydalanması değil mi ? Ama bu ülkenin kaymağını yiyen ve her şeyden faydalanan 17 milyon bundan faydalanıyor Geriye kalan 67 milyonun 15 milyonu zaten açlık sınırının altında, yani aç aç. Diğer 52 milyonu da benim gibi devlete eğitimde 38 yıl emek vermiş emekli gibi, yoksulluk sınırının altında. Yani yoksul yoksul . Aç ve yoksul insan sıhhatli olması için gıda maddelerini düzenli tüketmesi lazım. Ama tüketemiyoruz. Niçin çok pahalı ? Çünkü süt üretimindeki girdi fiyatları çok pahalı da ondan ? Çünkü hayvana yedirilen besinler ve bunları destekleyen her şey dışarıdan ithal ediliyor. Biz neden üretemiyoruz. Çünkü , süt et, şeker, gübre, ilaç fabrikalarını vb. Hepsini sattık. Artık üretemiyoruz. Üstelik bunlar döviz üzerinden alındığı ve döviz de sürekli arttığı İçin, süt ve süt ürünleri çok pahalı. El yetişmiyor, para yetmiyor. O zaman siz, 17 milyon insana hizmet ediyorsunuz. Peki geriye kalan 67 milyon insan değil mi, onlar da o , 17 milyon gibi istedikleri şeyleri alıp yeme hakkı yok mu ? Yoksa , bu nasıl bir sosyal devlettir. Olmaz olsun böyle sosyal devleti. Bir devlet ki halkına eşit davranmaz, halkının aşını, işini sağlaya maz, sıhhatini koruyamazsa, daha neye yarar o devlet ve o devlet adamları. Bugün bu ülkede sürekli hastahaneler yapılıyorsa demek ki halk sıhhatsiz. Sıhhatli olabilmesi için, bedeni besleyen gıdaların düzenli tüketilmesi lazım ki olsun. Bu da yapılamıyor. Demek ki bu devlet 17 milyon boynu kalına, zengine, asilzadelere hizmet ediyor. Bunlara demem o ki çok çalışın, çok üretin, çok satın döviz ve ₺ leri getirip bütçeye koyun, halkı bu sıkıntıdan kurtarın, gelir dağılımını adil yapın, ülke insanı arasındaki sosyal uçurumu kapatıp halkı mutlu yaşayın. Sizin göreviniz bu olmalı, bunu yapmalısınız. Gelişmiş ülkelere bakın, onları örnek alın, ülkenin bütçesini belli bir kesime aktarmayin . Herhalde bu yazılanları anlamışsınızdır. Selamlar.