Erzurum Haber Girişi : 21 Aralık 2023 15:47

ESAV'dan İstişare Toplantısı

ESAV'dan İstişare Toplantısı

Erzurum Sosyal İktisadi Araştırma ve Geliştirme Vakfı (ESAV)'ın ev sahipliğinde Ankara Çankaya- Kök Cağ Kebap'ta  Erzurumlu siyasiler, iş adamları, sivil toplum kuruluşları yöneticileri ve Erzurumlu bürokratların katılımıyla Erzurum'un sorunları ile gelişmesinin önündeki engellerin tartışıldığı geniş katılımlı bir tanışma ve istişare toplantısı yapıldı. Nezih ve sıcak bir ortamda yemeklerin yendiği ve sohbetlerin yapıldığı toplantının yemek bölümünden sonra Çankaya Müftüsü Mustafa Baytar dua yaptı. 

 

Programın modaratörlüğünü de yapan  ESAV Genel Başkanı Veysel Karani Aksungur, bir konuşma yaptı.

Aksungur konuşmasında ;'Konuşmama başlamadan önce hepinizi hürmetle muhabbetle selamlıyorum. Erzurum'umuza  ve bize zaman ayırdığınız için, davetimize katıldığınız için şükranlarımı sunuyorum.  İnşallah bu tablo sık sık tekrarlayacağız. İlimizin sorunlarını, sizin sorunlarınızı, Erzurum için hep birlikte konuşacağız. Eğer yemeğimize çağırmamız gerekip de çağırmadığımız, unuttuğumuz Siyasilerimiz, iş adamımız, bürokratlarımız ya da sivil toplum yöneticilerimiz  varsa onlar da kusura bakmasınlar. İnşallah farklı zamanlarda yine birlikte olacağız. Bu zamana kadar sizlerle değişik platformlarda bir araya geldik. Memleketimiz adına iyi dileklerinizi, temennilerinizi ve fikirlerinizi paylaştınız. Belki bundan sonra da güzel dileklerinizi, fikir ve önerilerimizle birlikte dualarınızı bizden esirgemeyeceksiniz, biliyorum.'' dedi.  

 

Daha sonra Erzurum Milletvekillerimiz Selami Altınok,  Mehmet Emin Öz ve Erzurumlu olup Kocaeli'nden Milletvekili seçilen ve Yine Erzurumlu olup Bayburt'tan milletvekili seçilen Orhan Ateş  birer konuşma yaptılar.  

Ak Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emiz Öz  konuşmasında herkesi Erzuruma davet ederek; Erzurum’un her geçen gün gelişip modern bir şehir olduğunu dile getirdi. Milletvekili Öz “Şimdi bu etkinlik bir kez daha kardeşliğimizi pekiştiriyoruz. Erzurum'dan  çıkıp Ankara’ya gelen kardeşlerimizi Erzurum’a davet ediyoruz. Erzurum tatil ve sılayı rahim yapmak için güzel bir şehir oldu Sıla-i rahim ziyaretinden daha da önemlisi buradaki iş adamlarımızı Erzurum'a yatırım yapmaya davet ediyoruz. Cumhuriyetimizin ilk asrının Doğa Anadolu’muzdaki lokomotifi Erzurum’u Türkiye yüzyılında kuzeyden güneye, doğudan batıya, Karadeniz’den Kafkasya’ya tüm bölgenin parlayan yıldızı getirmek istiyoruz. Şu ihtişam her şeyi çok açık, net ortaya koyuyor. Sadece bunu izlemekle kalmıyor, gereğini de yerine getiriyoruz. Allah, bu birlikteliğimizi kardeşliğimizi pekiştirsin’’ dedi. 

 

Ak Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok ise konuşmasında Erzurum'un yer altı zenginliklerine vurgu yaptı. Altınok;  “Vakıf başkanımıza ve bu toplantıya emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Sizlerle bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu belirtmek isterim. Biz siyasiler de sizler gibi Erzurum'umuza hizmet etmeye çalışıyoruz. Aday olurken Memleketimin kalkınması anlamında   daha daha nasıl  faydalı olabilirim düşüncesi her zaman yüreğimin bir köşesindeydi. Yaptığım tespitlerde Erzurum  gibi aynı imkanlara sahip bir çok şehrin bizden çok ileride olduğunu çok imkan ve fırsatlar kazandığını gördüm. Bizimde bunları yakalaya bilecek hatta geçebilecek imkan ve kabiliyetin olduğunu görüyorum. Bütün imkanlarımızı seferber edip Erzurum’u hakkettiği yere hep birlikte taşıyacağız İnşallah. Kış turizmi yeterli değil onu en üst seviyeye taşımak için çaba sarf ediyoruz. Geçmişte kış  ve kar festivalleri yapıldı.  Dağdaki kış turizmini canlandıracağız. Eskilerin külfet olarak gördükleri karı nimete çevirmek için yine var gücümüzle çalışacağız. Palandöken sadece kış turizmine endeksli kalmayacak. Yaptığımız ve yapacağımız spor tesisleriyle yazları da kamp merkezi olacak.  Yeraltı zenginliklerimiz var bunlar kömür, bakır, tuz, krom mermer yat akları gibi bir çok ülkenin ve şehrin sahip olmadığı imkanlar var bunları harekete geçireceğiz. Kısa vadede olmasa bile uzun vadede şehrin kalkınmasında büyük katkılar sağlayacak Hayvancılık, hayvancılığa dayalı deri endüstrisi, süt endüstrisi, et endüstrisi gibi imkanlardan yararlanmıyoruz. Yatırımcıların önünü açıp endüstriyel hayvancılıkta istihdam sağlayıp çiftçimizi güçlendireceğiz. Güneş enerjisi bakımından nadir bir bölgeyiz 365 günün 324 günü güneş alıyoruz ama biz bu güneşten veya enerjisinden yararlanamıyoruz bu alanda çalışmalarımız devam ediyor. Termal tesislerimiz var onları nasıl değerlendiririz bunların üzerinde çalışıyoruz. Doğal gaz boru hattı ve petrol boru hatları şehrimizden geçiyor bunlardan yararlanma imkanlarımız var. Bunları burada niye gündeme taşıdım gün gelecek bunların hepsi değerlendirilecek ve nimet olarak Erzurum'umuza dönecek. Burada iş adamlarımız siyasetçimiz ve bürokratlarımız var bunları değerlendirmek için hepimizin harekete geçmesi  lazım. Ayrıca ikinci organize için altyapı çalışmalarımız var. Yatırım için yer yok diyenlere buradan istedikleri kadar yer verip yatırım yapmalarını sağlayacağız. Yatırım yapmak isteyen Erzurumlu ve diğer kardeşlerimizi Erzurum’a davet ediyoruz.” dedi.

 

Sivil toplumun önemine değinen Milletvekili Altınok, “Güçlü demokrasiye sahip olan ülkeler güçlü sivil toplum örgütlerinden oluşuyor. Günümüzde sivil toplum örgütlülüğünün önemini hepimiz biliyoruz güçlü ülkeler güçlü toplumlar güçlü demokrasiye sahip olan ülkeler güçlü sivil toplum örgütlerinden oluşuyor. Eğer memleketimiz kalkınmak istiyorsa güçlü sivil toplum örgütlülüğüne önem vermesi gerekiyor. Hamdolsun Erzurum'umuzda sivil toplum anlamında arzu ettiğimiz yerlere gelebilme kabiliyetindeyiz.'' şeklinde konuştu.

Bayburt Milletvekili Prof. Dr. Orhan Ateş   “Bugün Erzurumlularla birlikte olmanın bahtiyarlığını yaşıyorum şunu çok net ifade ediyorum gerek siyasi hayatımda gerek sivil hayatımda her coğrafyadan çok yakın dostlarım oldu şunu net olarak ifade etmem gerekir ki Erzurum insanının sıcaklığını ayrı bir şekilde hissettim ve onların yanında bulunmaktan da mutlu oldum olmaya da devam edeceğim'' dedi. 

Kocaeli Milletvekili Sadettin Hülagü ise konuşmasında,  Erzurumlu olmaktan gurur duyduğunu belirterek, , “Allah’a şükürler olsun ki Erzurumluyuz dediğimizde iftihar edilecek bir geçmişe iftihar edilecek bir kültüre iftihar edilecek tarihe sahip bir şehrin evlatlarıyız. Bizlerde Erzurum için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. '' şeklinde konuştu.

 

Toplantıda tek tek kendilerini tanıtan katılımcılar görüş, öneri ve temennilerini dile getirdiler.Erzurumlu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan okuduğu şiirlerle katılımcıları büyüledi. Memleket adına bu toplantıların daha kapsamlı ve daha geniş katılımla gerçekleştirileceğini söyleyen ESAV Genel Başkanı Veysel Karani Aksungur'un katılımcılara ve K.Ö.K. Cağ Kebabı Sahibi Kenan Uğurlu'ya katkılarından dolayı teşekkürü ile istişare toplantısı sona erdi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.