Erzurum Haber Girişi : 17 Mayıs 2022 14:41

Erzurum Kocaeli'ye taşınıyor

Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu (KEDFE) tarafından düzenlenen ‘Palandöken'den Kartepe'ye Erzurum Tanıtım Günleri' 24-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tanıtım gününde Erzurum’un ürünleri ve kültürleri Kocaeli’ye taşınacak.

 

 

Geniş katılımlı olarak gerçekleştirilecek etkinliğe Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen büyük destek veriyor. Erzurum Tanıtım Günü etkinlikleri bu yıl çok geniş kapsamlı tutuldu. 5 gün sürecek etkinlikte Erzurumlu ünlü sanatçıların yanı sıra yöresel ozanlar konseri, fasıl ekibi, tiyatro ekibi gösterisi, paneller, söyleşiler, yöresel yemek ve gıda ürünlerinin tanıtımı yapılacak.

 

 

Tanıtım günleri öncesi Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Tekin Dursun ve Yönetim Kurulu üyeleri Erzurum'da Hilton Garden'de Erzurum Basınıyla bir araya geldi.

 

 

Başkan Dursun yaptığı konuşmada; Nerede olurlarsa olsunlar Erzurum'u asla unutmadıklarını dile getirdi. Gurbetteki Erzurumlular olarak bir çatı altında toplandıklarını, hem gurbetteki Erzurumlulardan haberdar olduklarını, hem de Erzurum'a neler yapabileceklerinin peşine düştüklerini ifade eden Federasyon Başkanı Tekin Dursun; ‘Tanıtım günleri ile amacımız Erzurum'u ülke çapında tanıtmaktır. Erzurum'un kültür ve turizmine destek olmaktır' dedi.

 

 

Gurbette yaşayan Erzurumlular olarak, Erzurum'un gelenek ve görenekleri doğrultusunda bir yaşam sürdürdüklerine dikkat çeken Başkan Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü;

 

‘Federasyon olarak özellikle başta Erzurumlu hemşerilerimiz olmak üzere ihtiyaç duyan herkesin yardımına koşuşuyoruz. Geleneksel hale getirdiğimiz tanıtım günleri ile de şem şehrin kültür ve turizmine katkı yapıyor, hem de gurbetteki Erzurumlular ile hemşerilerimizi bir raya getiriyoruz.

 

 

 

‘Erzurum' çok özel bir kimlik

 

Birer Erzurumlu olarak terörle mücadele eden güvenlik güçlerimizin yanında bulunuyoruz. Temsilen de olsa çağ kebabımızı, kadayıf dolmamızı ikram ediyoruz. Erzurumlular olarak vatanımızın milletimizin yanında yer aldığımızı göstermiş oluyoruz.

Ayrıca Erzurum'da yıllardır sürdürülen binbir hatim okumasını Kocaeli'nde de sürdürüyoruz. İhtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunuyoruz. Erzurumlu olmanın gereklerini bizlerde gurbetteki Erzurumlular olarak yerine getiriyoruz. Doğal afet görmüş bölgelerimize de elimizi uzatıyoruz. Bir nebzede olsa onların yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Şunu çok net ifade etmek istiyorum ki; ‘Erzurum' ismi çok özel bir kimlik. Erzurumlu dediniz mi bütün kapılar size açılıyor. İnsanlar size sonuna kadar güven duyuyor. Bizlerin en büyük mirası ‘Erzurum' ismidir. Yarın çocuklarımıza bırakacağımız Erzurum mirasımızı özenle korumaya çalışıyoruz.

 

Beş günlük tanıtım gününde yer alacak ve stant açacakların tamamı Erzurum ilinden gelecek esnafların olacağını söyleyen Dursun, “Cağ kebabımızı yapacak olan ustalar Erzurum’daki esnaflarımız olacak. Tanıtım günümüzde Kadim şehir Erzurum’umuzun tarih, kültür, sanat, turizm dâhil her yönüyle tanıtacağız” dedi.

 

Ayrıca, Başta BB Erzurumspor ve Kocaelispor'a maddi ve manevi desteğimizi sürdürmeye çalışıyoruz.

 

Bizlere desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Erzurum Valisi Okay Memiş'e, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'e ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz.'

 

Ayrıca toplantıda Federasyon Başkan Yardımcısı ve Komite Başkanı Yener Tok'ta Erzurum tanıtım günleri ile ilgili bilgiler paylaştı.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Dadaş Eşref 31 Mayıs 2022 16:19

    Sayın editör,buraya bir yorum yazdım. Neden yayınlanmadı? Bu yorumlar konusunda sizi önceden de yine uyarmıştır. İşinize gelen yorumu yayinliyorsunuz,gelmeyeni yayınlamıyorsunuz. Neden böyle yapıyorsunuz? Yapmayın.