Erzurum Haber Girişi : 03 Haziran 2024 15:14

Dadaşlar yayla şenliğinde buluştu

Dadaşlar yayla şenliğinde buluştu

Merkezi Ankara'da buluna ESAV (Erzurum Sosyal İktisadi Araştırma ve Geliştirme Vakfı ) tarafından yayla şenlikleri  düzenlendi
Çamlıdere Yaylası Aluç Dağı piknik ve mesire alanında düzenlenen şenliklere siyaset dünyasının yanı sıra  iş insanları  ve 1400 civarında Erzurumlu katıldı.  Programa yaşlı ve düşkünler  yurtları ile yaşlı bakım evlerinde bulunan Erzurumlulara özel araç çıkartılarak yayla şenliklerine katılımları sağlandı. 
Program sunucuları Baki Apaydın ve Şerif Çöpürgenzli  muhteşem bir ikili oluşturarak taktire şayan  bir sunum yaptılar.

 


ESAV Erzurum bar ekibinin gösterisiyle başlayan şenlikler, halk ozanları  Ali Oltulu,Muhsin Vural, Zeki Erdali, Yakup Temelli ve Beyzade Arslan'ın birbirinden güzel söylemleri ile devam etti.  Halk Ozanı Beyzade Arslan'ın arada bir esprili fıkralar anlatması katılımcıların neşe kaynağım oldu. 
Esav genel başkanı Veysel Karani Aksungur katılımcılara kısa bir selamlama ve hoş geldiniz konuşması yaptı.  Gazze şehitlerini rahmetle anan  ve yaralılara acil şifa dilekleriyle sözlerine başlayan genel başkan Aksungur; '' vakfımızın her yıl düzenli olarak gerçekleştirmeye çalıştığı yayla şenliklerine hepiniz hoş geldiniz. Kış mevsiminden çıkıp bahar ayları veya yaz aylarına girişte düzenlemeye çalıştığımız yayla şenlikleri Erzurum'umuzun kültürel etkinliklerinden bir tanesidir.  Bizler vakıf olarak Erzurum olan her yerde varız.  Erzurum bizim ortak paydamız olup vaz geçilmezimizdir.  Şehrin gürültüsü ve stresinden uzak olmak isteyen Dadaşlarımız Yayla şenliklerinde bir araya geliyor, eski tabirle herfene misali insanlarımız kaynaşıyor. Şehre yeni gelenler birbirleriyle tanışıyor, böylelikle dadaş kültürümüz Ankara'da yaşatılıyor.  
Bu anlamda şenliklerimize katkısı olan şube başkanlarımıza,  siyasilerimize, iş adamlarımıza, Erzurum basınına, sanatçılarımıza,  halk ozanlarımıza, kısacası Şenliklerimize katkısı olan herkese cani gönülden teşekkür ediyorum. hepinizi saygıyla selamlıyorum.'' dedi. 

 


Haluk Dadaş'ın okuduğu  '' Dadaş Olduk'' şiiri katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. 
Halk Müziği sanatçısı Semra Algül Oflas ve  yine memleketimizin yetiştirdiği önemli isimlerden Sunucu-Şair  Ensar Demir'in düet yapması katılımcılar tarafından çok beğenildi. 
Daha sonra sahne alan halk müziği sanatçıları; Semra Algül Oflaz, Taşkın Altuner, İrfan Savaşçı, Eniz Acar ve Hamza Aktürk birbirlerinden güzel eserler seslendirerek katılımcılara unutulmaz bir gün yaşattılar. Halayların çekildiği ve toy havasında gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar mutluluklarını Vakıf başkanı ve yönetimiyle paylaşıp emeği geçenlere teşekkür ettiler.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Celal Kocaman 04 Haziran 2024 11:07

    Erzurumluların işi verin yiyek, serin yatak. Nerde olursa olsun hiç değişmez. Yazık valaha yazık.