Türkiye Haber Girişi : 20 Ağustos 2021 14:34

Av sezonu 21 Ağustos’ta başlıyor

Av sezonu 21 Ağustos’ta başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile Ülkemizde 2021-2022 Av Dönemi 21 Ağustos 2021 tarihinde başlayacağını bildirdi.

Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

“Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olmak üzere ülkemizde kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarını belirlemiştir. Alınan karar 11 Ağustos 2021 tarihli ve 31565 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır.

Merkez Av Komisyonu;

-Avın açılış ve kapanış tarihlerini,

-Avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini,

- Avlanma günlerini,

- Avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları,

-Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını,

- Devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları,

-Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini,

- Mücadele amaçlı avlanma usulünü,

belirlemiştir.

Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 21 Ağustos 2021 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır.

Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir.

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir.

Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 30.06.2021 tarihli ve 20 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur.

İlgililere ve avcılara duyurulur”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.