Eğitim Haber Girişi : 24 Mart 2022 14:14

Atatürk Üniversitesinden Metaverse Evreninde ilk ders 

Geleneksel Kişisel Bilgisayarların Yanı Sıra Sanal Ve Artırılmış Gerçeklik Cihazları Aracılığıyla Kalıcı Çevrim İçi 3 Boyutlu Sanal Ortamları Destekleyen, İnternetin Varsayımsal Bir Yinelemesi Olan Metaverse Veya Türkçe Tabiriyle Sanal Evren, Tüm Dünyada Olduğu Gibi Türkiye’de De İlgi Görüyor.

İnsan Hayatına Mobil İnternetten Sonra En Büyük Etkiyi Bırakması Düşünülen Metaverse, Sadece Sosyal Alanda Değil, Eğitim Alanında Da Kullanılmaya Başlandı. Türkiye’de İlk Defa Atatürk Üniversitesi Pasinler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı 1. Sınıf Dersi Olan Grafik Ve Animasyon Dersi İki Gün Olarak Metaverse Ortamında İşlendi.

Metaverse Evreni Olarak Spatial.İo Ortamın Kullanıldığı Derste, Her Öğrenci Metaverse Ortamında Kendi Karakterini Oluşturarak Derse Katıldı. Dersten Sonra Dünya Genelinde NFT Alış-Satış İşlemlerinin Yapıldığı Platform Olan Opensea'nin (Https://Opensea.İo/) Metaverse Evrende Açtığı NFT Sergisini Gezen Öğrencilere, Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Öğr. Gör. Ebubekir Kaba Tarafından NFT Hakkında Bilgiler Verildi.

İkinci Gün İse Yine Grafik Ve Animasyon Dersinden Sonra Atatürk Üniversitesi Fotoğraflarının Yer Aldığı “ATAUNI Sergisi” Gezilerek "Sosyal Medya Duvarım" Etkinliği Yapıldı. Bu Etkinlikte İnteraktif Olarak Sosyal Medya Hesaplarını Duvara Yazdırmak İsteyen Öğrencilerin Hesapları Duvara Yazılarak, #Ataunimetaverse Etiketi İle Sergideki Görüntüler Sosyal Medyada Paylaşıldı.

Grafik Ve Animasyon Dersi Kapsamındaki 3D Modelleme Konusu Da Sergide Uygulamalı Olarak Anlatılırken, Ders Sergiye Eklenen 3D Kartal Modeli Üzerinden İşlendi.

“Üniversite Olarak Dünyada Yaşanan Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz”

Sanal Dünyaya Yeni Bir İvme Kazandıran Metaverse’ün Bilgi Teknolojileri Ve Dijitalleşme Alanında Önemli Kavramlardan Biri Olarak Son Dönemde Sıkça Kullanılmaya Başlandığını Ve Fiziksel Yaşantının Birçok Alanını Dijitalleştirdiğini Aktaran Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Metaverse’ün Bilgisayarla Görü, Yapay Zekâ, 5G, Buluş Bilişim Gibi Multimedya, Bilgisayar Ağları Ve Bilimleri Alanında Geliştirilen Son Yaklaşım Ve Protokolleri Bir Araya Getiren Bir Sanal Evreni Temsil Ettiğini Vurguladı. Bu Evren İçerisinde Yer Almanın Kaçınılmaz Olduğunu Aktaran Rektör Çomaklı, Üniversite Olarak Dünyada Yaşanan Gelişmeleri Yakından Takip Ettiklerini Ve Anında Gerekli Entegrasyonları Gerçekleştirdiklerini Belirtti.

Metaverse’ün, Dijital İkiz Teknolojisiyle Gerçek Dünyanın Bir Aynasını Oluşturmayı Amaçladığını Aktaran Rektör Çomaklı: “Üniversitemizde İlk Kez Düzenlenen Meteverse Evrenindeki Dersle Bu Sanal Evrendeki Yerimizi Almış Olduk. Pandemi Süreci Bizlere Uzaktan Eğitimin Bilgi Aktarımının Bir Parçası Olduğunu Tekrar Hatırlattı. İlerleyen Zamanlarda Sanal Sınıflarda Ders Almak Belki De Daha Yaygınlaşacak. Bu Kapsamda Sanal Dünyaya Giriş Yapan Üniversitelerin De Başında Gelmekten Mutluluk Duyuyor, Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum” Şeklinde Konuştu.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.