Aşkale'de DAP Semt Kütüphanesi açıldı

DAP İdaresinin desteğiyle Erzurum’un Aşkale ilçesinde yaptırılan DAP Semt Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı. DAP İdaresi’nin sağladığı 350 bin liralık finansman desteğiyle Aşkale Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen DAP Semt Kütüphanesi’nin açılışını Erzurum Valisi Okay Memiş ve DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir birlikte yaptı. Açılış programına, Vali Okay Memiş’in yanı sıra DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Aşkale Kaymakamı Mehmet Aksu, Cumhuriyet Başsavcısı Cihat Yılmaz, Aşkale Belediye Başkanı Dr. Ahmet Yaptırmış, Erzurum Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serhat Erdem, Ak Parti İlçe Başkanı A.Kerim Polat ile öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Hem okuyor hem kodluyorlar…

Vali Okay Memiş, kütüphane ve kodlama eğitimi projelerini çok önemsediğini söyledi. Kütüphane içerisinde yer alan teknoloji sınıfında eğitim alan öğretmenlerle de bir süre sohbet eden Vali Memiş, “Gelecek 20 yıl içerisinde kodlamayı bilmeyen nesiller cahil kabul edilecek. Bu teknolojiyi geç kalmadan gençlerimize öğretmemiz lazım. Bu nedenle 20 ilçemizin 20’sinde de kodlama sınıfları açıyoruz" dedi.

 

 

Demir, "Bölgeye 114 kütüphane kazandırdık"

Semt Kütüphaneleriyle ilgili değerlendirmede bulunan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, ‘Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi’nin, DAP’a bağlı 15 il’de uygulandığını belirterek, bu kapsamda bölgede toplam 114 adet semt kütüphanesi kurulumuna destek olduklarını ifade etti. 2016 yılında uygulamaya konulan proje kapsamında 99 adet semt kütüphanesi projesinin tamamlandığını, 15 projenin yapımına ise devam edildiği bilgisini verdi.

Erzurum’da 14 adet semt kütüphanesi yapımını desteklediklerini ve bunların hepsinin tamamlandığını belirten Başkan Demir, bu kütüphanelerin Çat, Hınıs, Karaçoban, Tekman, Aşkale ilçeleriyle merkez ilçelerde yer aldığını söyledi. 

 

Bireylerin okuma alışkanlarını artırmak ve kütüphanelere erişimi kolaylaştırmak amacıyla bu projelere destek sağladıklarını belirten Başkan Demir, bu sayede mahalle bağının güçleneceğini, çocuk ve gençlerin verimli vakit geçirerek kötü alışkanlıklardan uzak duracaklarını söyledi. Hedeflerinin DAP’ı Türkiye’nin en çok okuyan bölgesine dönüştürmek olduğunu dile getiren Başkan Demir, bu sayede beşeri sermayenin gelişeceğini, insana yapılan yatırımın daha sonra öncü insana dönüşeceğini sözlerine ekledi. Başkan Demir, 2016'dan bu yana söz konusu projelere toplam 17 milyon lira harcandığını bu yıl için ise 5 milyon liralık bütçe ayırdıklarını belirtti.

Zengin içeriğe sahip

Çocuk oyun alanından mutfağına, anneler için bebek emzirme ve uyutma odasından, bilgisayar sınıfına kadar; çocukların dama ve satranç oynayabilecekleri ve kitap okuyabilecekleri sürekli yaşayan merkezler şeklinde dizayn edilen DAP Semt Kütüphaneleri her yaştan öğrenci ve vatandaşlara hitap ediyor.

  • 3 / 1 Aşkale'de DAP Semt Kütüphanesi açıldı 0

  • 3 / 2 Aşkale'de DAP Semt Kütüphanesi açıldı 1

  • 3 / 3 Aşkale'de DAP Semt Kütüphanesi açıldı 2

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.