Sağlık Haber Girişi : 06 Kasım 2023 13:01

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda Stant açtılar

Açılan stantta vatandaşların organlarını bağışlamalarına yönelik bilgilendirme yapılarak vatandaşlar organ bağışına davet edildi.

Organ bağışına dikkat çekmek amacıyla hafta çerçevesinde her yıl hastane içerisine açılan organ bağış standında hasta yakınları, personel ve SBÜ Tıp Fakültesi öğrencileri organlarını bağışlamak için başvuruda bulundu.

Erzurum Şehir Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. İbrahim Hakkı Tör Organ Bağışı Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek, hastane içerisinde stant açarak vatandaşları doğrudan bilgilendirmenin önemine vurgu yaptı. Organ bağışı konusunda tüm vatandaşları duyarlı olmaya çağıran Başhekim Tör, bağışlanan organlar sayesinde yeni hayatlara vesile olmanın her açıdan büyük önem taşıdığına değindi.

Stant açtıkları süre içinde vatandaşların ilgisinden memnun olduklarını söyleyen Başhekim İbrahim Hakkı Tör "Bağışlanan bir organ, bir kişiyi yaşama yeniden bağlayacaktır. Unutulmamalı ki, yaşayan herkes aslında potansiyel hastadır. Belki bir gün organa sizin veya sevdiklerinizin de ihtiyacı olabilir. Bu acı gerçeğe karşın organ bağışı çok yetersiz. Herkes organ bağışı konusunda bilinçli ve duyarlı olmalı. Yaşama yeniden merhaba demeyi bekleyenlerin umudunu arttıralım. Gerçekten organ bağışının bir hayat kurtardığını unutmayalım" dedi.

Başhekim İbrahim Hakkı Tör;Organ bağışı ile  konulu verilerle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye genelinde şuan itibarı ile 1374 kalp,24.424 böbrek,2582 karaciğer,276 pankreas,192 akciğer,3942 kornea,1 ince bağırsak olmak üzere toplamda 32791 kişinin organ nakli beklediğini söyledi.

Başhekim Tör;Erzurum ili genelinde ise bu verilerden 244 böbrek,72 karaciğer ve 33 kornea nakli bekleyenin olduğunu söyledi.

Hastane Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakli  sorumlu Hekimi Uzm.Dr.Ayşe Nur Daş ise yaptığı açıklamada;  Yıl boyu organ bağışı konusunda il genelinde çeşitli etkinlikler düzenlediklerini kamu kurumlarında okullarda ve bir çok alışveriş merkezlerinde farkındalık çalışmaları yaparak kurum çalışanlarını,öğrencileri ve vatandaşları bilgilendirdiklerini söyledi.

Uzm.Dr.Ayşe Nur Daş Erzurum Şehir Hastanesinde 2 organ doku nakli koordinatörü 2 tanede bölge koordinatörü görev yapmakta. Farkındalık faaliyetlerimizi arkadaşlarımız yukarda belirttiğimiz gibi ilde gidilmesi gereken her yere giderek en ince ayrıntısına kadar anlatıyorlar.

Bu yılki 3-9 Kasım organ bağışı haftası nedeniyle faaliyetleri artarak devam ettirmekteler İlköğretim okullarına yönelik bir farkındalık  için resim yarışması düzenledik yanı sıra hastanemizden başlamak üzere bir çok yerde standlar açıyoruz vatandaşlarımızı organ naklinin önemi konusunda elimizden geldiğince  doğrudan bilinçlendirmeye devam edecez.  Organ bağışı konusunda tüm vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyoruz   diyerek bağışlanan organlar sayesinde yeni hayatlara vesile olmanın her açıdan büyük önem taşıdığına söyledi.

Hastanede açılan Organ Bağış Standında ilk bağışlar Hastane yönetimi personel ve SBÜ Tıp Fakültesi öğrencileri  oldu..

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.